ІСТОРІЯ ТРУСЬКАВЦА, ЛІКУВАЛЬНИЙ ТРУСЬКАВЕЦ

Датою офіційного установи бальнеологічного курорту вважається 1827 р., коли тут були споруджені приміщення для перших 8 ванн. Хоча лікувальні властивості трускавецких вод були відомі давно, вперше їх описав королівський лікарка Войцех Очко в 1578 році. Рафаель Жончинський, автор підручника «Гисторія натуральна», який був виданий в 1721 році, вказав, що в Труськаце, як і в інших селах Дрогобичини здобували нафту, а воду яка її супроводжує, селяни пили для лікування багатьох хвороб. Перші серйозні роботи провели тут німецькі учені Н. Фіхтель і Б. Хаке. Станіслав Сташиц в невеликій роботі, яка вийшла з друку в 1805 року, писав, що окрім солі тут здобувають озокерит і нафту, з якою шляхом перегонки отримують гас, який використовується для освітлення вулиць. Хімічний аналіз мінеральної води «Нафтуся» вперше провів львівський учений, аптекар і хімік Теодор Торосевіч в 1836 році відомий завдяки винаходу гасової лампи. В той же час зростає значення Труськавца в Австро-угорській імперії. У 1892 році тут побудовано приміщення для інгаляцій системи Вашмута. Труськавец піднявся до рівня здравниць європейського значення, будувалися готелі вілли, пансіонати.В 1900 році був відкритий пам'ятник Адаму Міцкевичу. На початку XX століття розвивалася інфраструктура, були побудовані нова водолікарня і об'їзна дорога. У 1911 році Труськавец переходить в руки союзу, який очолював Раймонд Ярош. Новий господар провів електричне освітлення для вулиць і території парка. У 1909 році було побудована залізниця з невеликою станцією, а вже в 1912 споруджується новий вокзал. Труськавец був безпосередньо зв'язаний залізничним сполученням як з Львовом так і з Віднем, Краковом, Познанню, Прагою, Варшавою, Берліном. У 1913 року за великі успіхи в розвитку курорту Труськавец був нагороджений Великою золотою медаллю.

Об розвиток курорту в міжвійськовій Польщі свідчать цифри. Якщо в 1923 році тут було 6080 відпочивальників, то вже в 1927 році кількість гостей різко виросла — до 12 633 осіб. У 1931 році курорт відвідало 14 659 чоловік, то сезон 1933 року позначився великою для свого часу цифрою в 17 000 облич.

В 1939 році західні землі України увійшли до складу УРСР. Вже в 1939 року тут було 147 вілл і пансіонатів, лікування проходило цілорічно. Значні руйнування курорту принесла Друга світова війна. Проте вже в 1945 році тут створюється декілька санаторіїв. З 1947 року Труськавец стає містом районного підпорядкування, з 1952 року — містом обласного підпорядкування, а з часом отримав статус всесоюзного курорту.

Вернуться в начало страницы