ДЖЕРЕЛА ТРУСЬКАВЦА

Нафтуся

Слабомінералізірованная, майже як прісна вода для пиття, з легким запахом сірководня і присмаком нафти. Звідси і назва лірична таке - "Нафтуся" хоча раніше неї називали просто: нафтова вода.

Львівський фармацевт - хімік Теодор Торосевіч з давнього вірменського роду Торосянів, які поселилися в Галіциі ще в початку минулого століття, провів науковий хімічний аналіз "Нафтуси", майже всіх вод мінеральних джерел нашого краю. З цього часу не ослабляється цікавість до цієї унікальної води. Багато великих таємниць довкруги "Нафтуси". Великих таємниць ми не розкриємо, зате маленькими - зазвичай же поділимося.

Все про "Нафтусе" для короткого знайомства

Геологи знають , що на невеликому схилі курортної балки атмосферні осідання, проникаючи Нафтуся історія через пористі пісковики з високим вмістом органічних речовин, особливо залишків нафти, на глибині 18-50 м утворюють водоносні горизонти. Ось так просто, на перший погляд: падає дощ або сніг на маленьку ділянку трускавецкой землі а через деякий час десь там, на глибині - готова і таємнича "Нафтуся", яка принесла славу нашому краю. Її запасів досить, щоб в Труськавце щорік оздоровлялося десятки тисяч хворих.

Хіміки знайомлять тих, хто вперше зустрічається з "Нафтусею", з розкритою таємницею її хімічного складу. Отже, ще раз, тепер уже детальніше: трускавецкая "Нафтуся" - це слабоминерализованая вода /концентрация солей не більше 0,8 грама/л безбарвна, навіть дуже прозора, холодна /8-10 градусів за Цельсием/ з легенею запахом сірководня і присмаком нафти. Проте "Нафтуся" все-таки смачна. Недаремно говорять, що вода володіє пам'яттю. І "Нафтуся" залишає в людській пам'яті значний слід. "Нафтуся" містить майже всі мікроелементи, разные гази і ще ... мікроорганізми. Так. Але не лякайтеся, це корисна флора здатна розвиватися на перерахованих хімічних компонентах "Нафтуси". Тому розповідь хіміків можуть доповнити біотехнологи, оскільки наша вода не лише те що впало з неба, пройшло через геологічні структури, але і складний продукт мікробній життєдіяльності. Десятки груп мікроорганізмів "населяють" "Нафтусю". Всі вони щось використовують і щось виділяють, надаючи воді лікувальні властивості. Чи радіоактивна "Нафтуся"? Радіонуклідів, пов'язаних з чорнобильською катастрофою, поки що не знаходять. Проте, природна радіоактивність існує і учені встановили, що "Нафтусю" можна розглядувати як воду метеоритного походження. Хто б міг подумати про зв'язок цієї води з Космосом? Окремі структури "Нафтуси" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, яка істотно впливає на тонус гладкої мускулатури шлунку, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин і є одним з механізмів, які забезпечують протибольовий ефект.

Фізіологи переконані , що вода унікальна і істотно впливає на всі процеси життєдіяльності організму, починаючи з обміну на мембрані клітки і кінчаючи зміною складних функцій внутріклітинних структур. До багатьох компонентів "Нафтуси" особливо чутливі рецептори кліток, які виробляють кишкові гормони (гастрин, секретин, холецистокінін), що забезпечують функціональну активність шлунку, печінки і жовчних шляхів, підшлункової залози. В той же час до звичайної питної води ці клітки менш чутливі, хоча реагують, підтверджуючи тим самим, що питна вода не байдужа для організму. Окремі структури "Нафтуси" взаємодіють з рецепторами парасимпатичного і симпатичного відділів вегетативної нервової системи, яка істотно впливає на тонус огрядної мускулатури шлунку, кишечника, жовчних і сечових шляхів, кровоносних судин, і є одним з механізмів, які забезпечують протибольовий ефект. Фізіологи не унеможливлюють і прямого впливи окремих компонентів "Нафтуси" на метаболичные процеси в печінковій клітці, що доведене на ізольованій тканині печінки, коли відсутня гормональний або нервовий зв'язок. Після вживання "Нафтуси", значно більше посилення сечовиділення, чим після питної води або інших мінеральних вод. Неможливо приховувати і те, що "Нафтуся" має бактерицидні властивості. Так кишкова паличка гине в ній значно швидше, ніж в питній воді.

Лікарки використовують можливості "Нафтуси" і направляють пацієнтів до Труськавец з переконанням, що лікування буде корисним. І вони рідко помиляються. Так от, кого направляють лікуватися до Труськавец? Перш за все, хворих з недугами печінки і жовчних шляхів з схильністю до утворення жовчних каменів. Вживання "Нафтуси" забезпечує ліквідацію застійних явищ в жовчних шляхах, завдяки посиленню жовчетоку. Нормалізація тонусу жовчного міхура приводить до зменшення больового симптому. Відновлення функції печінки, жовчних шляхів підтверджується нормалізацією концентрації білірубіну і холестерину в сироватці крові. Істотна перебудова у функціонуванні печінкової клітки стимулює продукцію жовчних кислот, яка забезпечує підтримку холестерину жовчі в розкритому стані, запобігаючи, тим самим, утворенню жовчних каменів. Так вважають більшість дослідників і практикуючих лікарок. Багато з того, що не всмоктується назад в кров після фільтрації нирками, завдяки "Нафтуси", виводить з сечею і, таким чином, створюються умови для запобігання каменеутворенню у сечових шляхах. Чотиритижневе перебування в Труськавце, істотно змінює інтенсивність болю в суглобах. Хворі відчувають полегшення. Проте не завжди буває достатньо цього терміну. Можливо, слід було б продовжити вживання "Нафтуси" для цієї категорії хворих, зокрема, і в домашніх умовах. Енергійна стимуляція сечовиділення при одночасному розслабленні огрядної мускулатури добродійно впливає на самостійний вихід з організму каменів, піску з сечових шляхів. Інколи необхідним є продовжити лікування "Нафтусей".

Пацієнти вірять лікаркам і "Нафтусе" , але краще побачити, а ще краще - хоч би раз спробувати. Спробуйте! У вас є така можливість! Щороку тисячі пацієнтів не лише п'ють "Нафтусю", але полностю лікуються в Труськавце. Якби ми сказали, що всім, без виключення, стало краще, - в цьому ніхто не сумнівається! Так от, щасливців значно більше! Які ж тоді причини невдач? У основному наступні: пацієнт прибув на курорт без рекомендації лікарки, а слух про цілющих властивостях "Нафтуси" опинився для нього перебільшеним; пацієнт не дотримувався рад лікарки; лікарка в чомусь була дезинформована або не все використовував для вибору оптимального варіанту лікувального застосування "Нафтуси" і інших фізіотерапевтичних засобів. Як немає ліків від всіх хвороб, так і "Нафтуся" не панацея. Але той, хто за допомогою лікарки правильно вибрав лікування, без сумніви, значно поліпшить своє здоров'я. У роки після чорнобильської катастрофи люди посилено шукають шляхи швидкого виведення радіонуклідів. Десятки тисяч пострадавших, які проживають на забруднених територіях, мають в своєму організмі підвищену активність радіонуклідів, яка свідчить про постійному вживанні харчових продуктів, а можливо і води, з вмістом радіонуклідів. Чи правда це, що "Нафтуся" сприяти виводу радіонуклідів? Потрібно чесно відповісти: радіоцезій, який частіше зустрічається в організмі пострадавших від чорнобильської катастрофи, повинен легше виводитися при вживанні "Нафтуси". Міграцію радіостронцію потрібно ще вивчати. Звичайно перебування впродовж 25 днів в умовах курорту з вживанням "Нафтуси" і екологічно чистих продуктів, сприятиме виведенню радіонуклідів. У останнім часом відкрита ще одна лікувальна особливість "Нафтусі" - ксенобиотико-адаптогенна, тобто здатність організму під дією води істотно підвищувати свої захисні сили. Включаються резервні можливості організму, який забезпечує знешкодження чужорідних речовин /ксенобиотиков/, у тому числі і мікроорганізмів. Так вже склалося, що в Труськавце при різних захворюваннях органів травлення і сечовиділення, п'ють і інші мінеральні води.

Джерело №1 ("Марія")

Джерело №1 ("Марія") входить до складу водозабору "Юзя". Знаходиться в західній частки Курортної балки. Недалеко від джерела на лужку, оточеному віковими деревами і покритою квітами, споруджений пам'ятник відомому польському поетові-демократові А.Міцкевічу. Джерело оброблене колодязем, стінки якого викладені каменем на цементному розчині. Глибина колодязя 6,7 м, діаметр-1,45 м вода в нім знаходиться в середньому на глибині 2-2,2м. По складу вона хлоридно-сульфатная, натрієва з мінералізацією від 2,68 до 8,62 грама/л з кремнієвою кислотою і залізом.

Джерело експлуатувалося з 1833 по 1956 р., до запуску в експлуатацію бурової свердловини 7-К, що розкрила аналогічну воду. Дебіт джерела в період експлуатації складав 1,5 м 3 /сутки при зниженні рівня до 5 м. У 1994 р. джерело був ліквідований.

Вода цього джерела, окрім соди, містить в собі певну кількість залоза, вона прозора, без запаху, з солено-гіркуватим присмаком. Медичні спостереження доводять, що "Марія" сприяє виділенню соляної кислоти, допомагає травленню, вивільненню шлунку. Широко використовують "Марію" при лікуванні золотухи, рахіту, пом'якшенні кісток, а понад усе вона допоміжна при хворобах крові.

Джерело №3 ("Броніслава")

Джерело №3 ("Броніслава") входить до складу водозабору "Юзя". Експлуатувався в період з 1902 по 1968 р. Джерело знаходиться на дні Курортної балки, в 150 м на південь від джерела №6 ("Едвард"), і є дерев'яним колодязем завглибшки 8,25 м і перетином 1,8*1,8 м. При глибині до води близько 2 м колодязь давала притока її близько 0,4 м 3 /сутки.

Вода хлоридно-сульфатная, натрієва з мінералізацією від 12 до 20 грама/л, із слідам сірководня і вмістом вуглекислоти в кількості до 60 грама/л. У зв'язку з невисоким дебітом для отримання великої кількості води недалеко від джерела пробурена бурова свердловина №7. Остання розкрила аналогічну по складу воду яка зараз використовується в лікувальній меті.

Зі всіх трускавецких вод вона найсолоніша. Нею краще всього полоскати горло ніс, її вживають для компресів. "Броніслава" на вигляд чиста, без запаху, з солено-гіркуватим смаком. Можна також відмітити, як з неї виходять газові бульбашки. Що стосується її хімічного складу, то "Броніслава" має удвічі більше складових частин, чим "Марія".

Джерело №6 ("Едвард")

Водозабір джерела №6 ("Едвард") розташований в 400 м від центральної частки курорту на схилі Курортної балки. Він є старою шахтою, з допомогою якій до 1910 р. тут здобувався озокерит. З 1910 р. вода, розкрита шахтою використовується в лікувальній меті. Шахта має перетин стовбура 2,3*2,3 м і глибина 6,3 м. На глибині 5,2 м із стовбура шахти в північно-західному напрямі пройдено декілька горизонтальних гірських виготовлень завдовжки до 70 м. Шахтою розкриті відкладення, представлені темно-сірими глинами з прослоями і щебінкою дрібнозернистих пісковиків. Породи загіпсовані . Глибина до води в шахті біля 2-2,4 м, стовп води 4 м. При чищенні джерела в 1951 р. було встановлено, що дебіт його не перевищує 30 м 3 /сутки. Вода сірчановоднева (до 50 міліграма/л) сульфатно-хлоридная і натрієво-кальцієва з мінералізацією 2,35-6 грама/л. Вона використовується для мінеральних сірчистих ванн в природному вигляді, без розведення у водолікарні санаторію "Кришталевий палац". Щодня відбирається біля 10-15 м3 води, при цьому рівень її в шахті знижується на 5-10 см від статичного.

Джерело №4 ("Барбара")

Джерело №4 ("Барбара") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочище Помірки в 3 км. на південний схід від центральної частки курорту. Представляє собою шахту завглибшки 52 м, побудовану в 1858 р. для здобичі озокериту. Судячи по архівним документам, в 1912 р. здобич озокериту була припинена, і розкрита шахтою вода почала використовуватися в лікувальній меті. Вона залягала на глибині близько 3 м, мала мінералізацію 350-360 грама/л і хлоридно-сульфатный натрієво-магнієвий склад, зміст вільної вуглекислоти і сірководня в воді перевищував 60 міліграм/л. Короткочасні відкачування, які проводилися на джерелі, при зниженні рівня води на 14 м давали притоку близько 70 м3/сутки. Фактично при експлуатації відбиралося від 5 до 15 м3 води в добу, при цьому рівень її в шахті знижувався на 20-24 м. Вода джерела була початковим продуктом для отримання сухої солі "Барбара". Сіль виходила при охолоджуванні води з наступною перекристалізацією. Останніми роками мінералізація води джерела знизилася до 100-170 грама/л і процесу припинили. Зараз цю сіль отримують з розсолу бурової свердловини 188, пройденою до глибини 100,5 м в 6 км. східніше джерела, в хуторі Швидкий. Склад води цієї бурової свердловини ідентичний складу води джерела №4 ("Барбара"). Вона також хлоридно-сульфатная натрієво-магнієва з мінералізацією 380 грама/л. Дебіт бурової свердловини складає 240 м 3 /сутки при зниженні рівня води на 10,5 м.

Джерело №10 ("Катерина")

Джерело №10 ("Катерина") входить до складу водозабору "Барбара", що знаходиться в урочище Помірки в 3 км. на південний схід від центральної частки курорту. Воно є старою шахтою з дерев'яним кріпленням стовбура, з допомогою якій в період з 1892 по 1912 р. відбувалася здобич озокериту; перетин шахти 2,5*2,5 м, глибина 100 м. Після припинення здобичі притока води в шахту при зниженні рівня на 12 м складав 264 м 3 /сутки, а при 26,1 м досягав 566 м 3 /сутки. Мінералізація води за відсутності водовідливу з шахти змінюється від 2,7 грам/л у верхній її частки і до 299 грама/л в нижний. При тривалій перерві в відкачуванню у верхній частці бурової свердловини інколи формуються прісні води з мінералізацією до 1 грама/л. Склад високомінералізованих вод, які використовувалися в лікувальній меті для ванн, хлоридно-натриевый із змістом сірководня від 20 до 170 міліграма/л. З 1968 р. експлуатація джерела припинилася. Аналогічну по складу воду почали отримувати з 22-РГ бурової свердловини пробуреною в 100 м південніше на схід від джерела.

Джерело №2 ("Софія")

Джерело №2 ("Софія") входить до складу водозабору "Юзя". Розташований на лівому березі р. Воротіще в урочищі Городище в 2 км. на захід від центральної частки курорту. Воно є шахтним колодязем, стінки якого закріплені бетонними кільцями, має глибину 2,1 м і діаметр 0,8м. Джерело експлуатувалося з 1842 по 1957 р. По складу вода хлоридно-сульфатная або хлоридная натрієва з мінералізацією більше 10 грама/л. У зв'язку з невисоким дебітом і віддаленістю джерела від бювету в 1964 р. джерело було ліквідоване, замість нього в дане час для лікувальної мети використовується вода 9-К і 9Б бурових свердловин, що володіють тими ж лікувальними властивостями. На смак "Софія" - солено-гіркувата. На вид-прозрачная, коли постоїть - каламутніє. Вода дуже цінна для органів травлення, її успішно використовують при хворобах шлунку, пониженій кислотності надмірній вазі і тому подібне.

Боровина (лікувальні грязі)

Окрім вод і інших лікувальних чинників, Труськавец займає багаті поклади якнайкращою боровини. Боровина складається з пересохлих рослинних організмів в складі з мурашиною кислотою. Великий терен боровини є біля джерела "Софія". Перш ніж потрапити до ванни, боровина проходить систему спеціальних приготувань. Це робиться для того, щоб перетворити труднорастворимые мінеральні з'єднання в легші і корисніші для здоров'я людини.

Труськавецкий намул

Намул здобувають з осаду мінеральних вод, який утворюється в родовищах. Є два види намула: сірчаний і соляний. Добрий сірчаний намул здобувають на Липках, соляною - поставляють з джерела, яке міститься в гаї на Лазнях. Чистий намул до ванн не надається. Його, як боровину використовують частково, згідно розпорядженню лікарки.

По матеріалах сайту <а target="_blank" href="http://www.ukrwest.com.ua/"> www.ukrwest.com.ua .

Вернуться в начало страницы