Бубнище: Скелі Довбуша

Скелі Довбуша - це пам'ятка природи, розташована на висоті 668 м над рівнем морить недалеко від села Бубніще в Долінському районі івано-франківської області.

скелі Довбуша являють собою скелясті виступи каменю-пісковику заввишки до 90 м, які утворилися тут понад 70 млн. років тому. Територія пам'ятки поросла буковим і ялиновим лісом.

по археологічним даним, до розповсюдження християнства тут існувало язичеське капіще, а пізніше тут, ймовірно, був заснований християнський монастир. У XviiІ ст. це місце уподобали загони карпатського Робін Гуда Олекси Довбуша. Тут ховали вони свої скарби, і ховалися самі. Взагалі, в Карпатах немає такого каменю, яки не був би пов'язаний з ім'ям Олекси Довбуша.

комплекс являє собою живописне скупчення каменів, розкиданих на порівняно невеликій території. .окремі камені стоять у вигляді свічок у віддалених від основного комплексу. Ці камені рясно обвішані молодими альпіністами, а також хрестами і меморіальними табличками, на згадку про їх попередників. Чесно кажучи, не розумію таких розваг. Ось мешканці гір і альпіністи однаково говорять, що люблять гори. Але те різна любов. Мені ближче перші. А молоду енергію можна направити в корисніше русло з не меншим ризиком для життя, якщо без нього ну ніяк Так от. Ці камені мають свої назви: Відьма, Броненосець і тому подібне.

основная частка комплексу - це таке собі скупчення кам'яних глиб, дуже живописне. У стінах скель вірублено декілька печер невеликого розміру. За даними істориків, зроблені були печери в Х столітті. Тобто, у той час, і ще декілька століть по тому, комплекс служив фортецею. Печери були місцем проживання, храненія  скарбів, була і печера-стайня. Одна з печер має природне походження - це невелика ущелина, яка перекривалася дерев'яними колодами (у стінах її вірублено спеціальні пази). Також в комплексі є колодязь, вирубаний в шкір, перекрита аркою. Зараз вона має глибину всього 4 метри, а раніше була набагато глибше, і служила великим резервуаром для дощової води.

следовательно, ця природна фортеця не поступалася штучним - природа сама створила оборонний комплекс. Одін з окремих високих каменів був, наприклад, сторожовою баштою (або ж донжоном, як говорять розумні люди). Ще в Україні подібна фортеця є в с. Уріч (Тустань).

теперь про сучасний людський чинник. Я була в Ськалах Довбуша не самостійно, а з організованою екскурсією. Потрібно віддати належне нашому гідові Василю Петровичеві, який не перетворив екскурсію на нудне пережовування фактів і цифр, а супроводжував поїздку жвавою розповіддю «не під фонограму», додавши до тексту ще декламацію віршів і виконання пісень. Ще запам'ятався традиційний для таких екскурсій прохід через Чортову ущелину. Це щось! Особливо для тих, чия вага перевищує норму: тут все відбувається, як в незабутньому мультику про Вінні-пуха, коли він наївся в гостях у кролика. Дуже забавний атракціон.

но що тут, як завжди, дратує? Як завжди, популярний об'єкт перетворений на засіб зароблення грошей з наступним складанням їх до кишені, і жодної копієчки, на розвиток об'єкту. Територія сильно, як говорять французькою мовою, засрана (у прямому і переносному сенсі). Тут є багато коней для катання туристів, так від продуктів їх життєдіяльності коштує нестерпимий сморід. Також тут існують різні хатини, які на туристах непогано заробляють, але чомусь не можуть упорядкувати територію навколо і зробити пару нормальних туалетів, в яких ока не виїдає. До речі, відвідини одній такої хатини входило в нашу екскурсію. Називається «Скелею». Не ходите до цієї рігайлівки. Персонал хамський, страви несмачні, туалет смердючий. Соромно, товариші!

однім словом, при відвідинах Ськал Довбуша рекомендую абстрагуватися від сучасних «благ цивілізації для туристів», і тоді ця прекрасна пам'ятка стане перед вами у всій своїй красі. Це дійсно приголомшує!!!


Вернуться в начало страницы